Historie Hrejkovic ve starých fotografiích


Diskusní téma: Historie Hrejkovic a okolí

Datum: 30.11.2018

Vložil: TheDaync

Titulek: uwielbiam was

hello. i am from poland. i uwielbiam was!

—————

Datum: 25.11.2017

Vložil: Ing.Ilja Ehrenberger

Titulek: Poděkování a doplnění informací

Milá paní inženýrko, vážení přátelé obce Hrejkovice,
chtěl bych na tomto místě hlavně moc poděkovat paní inženýrce Černé za neuvěřitelnou práci, kterou při vytvoření tohoto zajímavého webu vykonala. Tuto stránku jsem našel zcela náhodou a o to více mě zaujala. V Hrejkovicích jsem prožil nádherná léta svého dospívání při rekonstrukci naší krásné chaloupky u potoka. Trávil jsem tam s rodiči jako "Pražák" každý víkend, letní prázdniny i dlouhé zimní večery. Mám na tu dobu (i když v naší zemi vládl komunistický režim) neuvěřitelné množství nádherných vzpomínek. Snad nikdy nezapomenu na ta ranní hlášení v místním rozhlase "Nováčková 29 bude svážet seno...". Dovolil jsem si paní inženýrce zaslat doplňující informace k chalupě č.p.42, kterou moji rodiče tehdy v roce 1972 koupili. Hrejkovice zůstanou v mém srdci navždy. Místním přeji hlavně hodně zdraví. S úctou Ilja Ehrenberger.

—————

Datum: 06.05.2016

Vložil: V. Marek

Titulek: Historie

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda ještě v Hrejkovicích žije někdo se jménem " Dolejší". Předem děkuji za odpověď.

—————

Datum: 10.05.2016

Vložil: Karel Zítek

Titulek: Re: Historie

více asi přímo u správce
Ing. Helena Černá
Hrejkovice
heloun.meloun@volny.cz
- já vidím:
https://www.oldhrejkovice.cz/historie-hrejkovic/hasici/fotografie-s-popisy/a1961/
https://www.oldhrejkovice.cz/historie-domu/domy-c-p-81-87/c-p-87/
když právvě v onom H16 se rodí má matka - její otec ale v tom JZD nebyl - ropdina byla v únoru 1956 vystěhována
https://www.oldhrejkovice.cz/historie-hrejkovic/hasici/fotografie-s-popisy/a1954/
https://www.oldhrejkovice.cz/historie-domu/domy-c-p-61-70/c-p-69/

Karel.Zitek na Seznam.cz

—————

Datum: 10.05.2016

Vložil: Karel Zítek

Titulek: Re: Historie

ještě snad dodám
bakalářská
https://is.muni.cz/th/109962/ff_b/
ale i diplomka
https://is.muni.cz/th/109962/ff_m
v ní se také Dolejší vyskytuje

—————

Datum: 10.05.2016

Vložil: Helena Černá

Titulek: Re: Historie

Dobrý den, napište mi prosím na mail.

—————

Datum: 26.02.2016

Vložil: Karel Dolista

Titulek: mí předkové

Velice děkuji za pečlivě a s láskou vedené stránky. Díky nim jsem si mohl přiblížit některé detaily ze života Hrejkovic dle toho, co jsme dosud mohli vyrešeršovat v archivech, totiž, že moje prababička Marie Pauknerová narozená 30.1.1857 na mlýně Kroupově u Kotýřiny byla dcerou Anny Pauknerové (rozené Křížové) nar. 7.11. 1834 na Zlučíně čp. 19 a Václava Pauknera nar. 18.9.1831 v Hrejkovicích č. 1 a byla tedy starší sestrou Antonie Pauknerové narozené v roce 1859, která zemřela již v roce 1901 a byla matkou místního kronikáře Bohumila Pauknera narozeného 1881. Zatím jsem se v této linii předků prababičky dostal až k Antonínu Pauknerovi narozenému asi 1767, jenž byl mlynářem v Hrejkovicích a oženil se 2.2.1796 s Rozálií Ptáčkovou z Těchařovic. Jejich syn, opět Antonín Paukner se narodil 26.12.1796 v Hrejkovicích, podědil mlýn a 11.6. 1827 se oženil s Marií Věžanskou z Chýnova č.p. 42, s níž měl již výše zmíněného syna Václava Pauknera, který zřejmě odešel na Kroupov, kde se prababička narodila. Dokud můj otec, historik a archivář Dr. Karel Dolista sen. ještě žije a je dobré paměti (loni, tj. v roce 2015 mu bylo 94 let), lze ještě leccos zaznamenat... Děkuji Vám ještě jednou za přehledně a pečlivě vedené stránky a budu se těšit, když někdo z hrejkovických usedlíků bude mít zájem vyměnit si poznatky z historii lidí tam žijících a jejich předků. V rodině se traduje velice stará zpráva pocházející z doby příchodu Pauknerů z Krumlova do tohoto kraje. Tu však jen na požádání nositelům tohoto příjmení :-) dolista.karel@volny.cz

—————

Datum: 02.05.2016

Vložil: Helena Černá

Titulek: Re: mí předkové

Děkuji za pochvalu, jak ale sám vidíte z doby, kdy odpovídám, v současnosti na stránky nemám tolik času, kolik by zasloužily. Více v mailu :-)

—————

Datum: 14.12.2015

Vložil: Markéta

Titulek: Historie

Dobrý den, děkuji za spoustu informací, které jsem z Vašich stránek vyčetla při sestavování svého rodokmenu, díky historii jednotlivých domů jsem se dozvěděla, že babička se narodila v č.p. 82, díky této informaci lze dále pátrat ve státním oblastním archivu po dalších předcích, dokonce jsem zde zahlédla i foto mého praděda, vřelé díky za poodhalení mé rodové historie

—————

Datum: 14.08.2015

Vložil: Lukáš

Titulek: Historie

Dobrý den, opravdu moc hezké stránky a pro mne velice zajímavé, asi proto že mám podobný koníček jako vy, také mě zajímá historie obce jako jste vytvořila vy, muselo to dát hodně práce ale určitě to stálo za to!! Velice hezké stránky....jen škoda že něco podobného nemá více obcí (alespoň v okolí Milevska) :-))

—————