Historie Hrejkovic ve starých fotografiích


Jeňýk Pikous

 

Jan Pikous se narodil 9. března 1929 v Hrejkovicích (č.p. 83). Po 2. sv. válce odešel do Liberce. Zhruba deset let pracoval jako závodní fotograf v libereckém Plastimatu, v roce 1971 však byl z politických důvodů propuštěn a dál se již živil jako fotograf na volné noze. V komerční tvorbě se podílel na několika publikacích o Liberci, jeho fotografie byly také mnohokrát použity v kalendářích a na obalech gramodesek. Od poloviny 70. let se věnoval zejména komponovaným zátiším, své snímky začal adjustovat na pevné desky nebo do starých obrazových rámů. V 80. letech přešel k barevné fotografii a vrátil se k montáži snímků. Neobvyklou atmosférou svých děl si dokázal postupně získat uznání nejen u nás, ale i v zahraničí, zejména v Japonsku, kde v letech 1992–1997 uspořádal devět výstav.

Jan Pikous není jen fotograf, je také spisovatel. Do dnešní doby napsal šest knih o fotografování doplněných jeho svérázným a zajímavým pohledem na svět.

V současné době žije v Liberci. Uprosila jsem ho, aby napsal několik dalších vzpomínek (jak on píše rozpomínek) na své dětství a pozdější dovolené ztrávené v Hrejkovicích. Malou ochutnávku vám tu předkládám.

 

Můj pláč nad cizím pohřbem.pdf (26,4 kB)

Den jako z Felliniho filmu.pdf (26,2 kB)